CVH Management Logo

Mark Jonathan is internationally renowned as a multi-award winning, lighting designer of  Dance, Drama, Opera, Musicals, Arena and Ice productions all around the world. Mark is a Honorary Fellow of the Guildhall School of Music and Drama and the Deputy Chair & Director of the Association for Lighting, Production and Design. Formerly: Head of Lighting National Theatre, London 1993-2003 Glyndebourne Opera Lighting Department, 1978-1992

Awards and Nominations

2019 Knight of Illumination Award for Vanessa at Glyndebourne Festival Opera  


2019 International Opera Awards nomination for Best New Production for ll segreto di Susanna / Iolanta at Opera Holland Park

2017 
Reumer Award for Best Opera Production for Dead Man Walking at Royal Danish Opera


Manchester Evening News Award for Best Design for Dr Faustus at Royal Exchange


Backstage Pass Award for Best Lighting for Richard III at Nottingham Playhouse


Schikaneder Award for Best Production for Mathis de Maler at Vienna


Best Theatre Award for Don Quichotte at Danish National Opera


2015 UK Theatre Awards nomination for Achievement in Opera for Jenufa at Scottish Opera

2014/15 Stiftstidende’s Award for Best Production for Don Quichotte at Danish National Opera


Olivier Award for Best New Musical Production for Honk at National Theatre

Olivier Award for Best Drama for Skylight at National Theatre


Reumert Award nomination for Best Opera Production for Askepot at Danish National Opera


2013 Knight of Illumination Award nomination for Opera Lighting for Lulu at WNO


2006/07 Drama Desk Outstanding Lighting nomination for Prometheus Bound in New York


1997 
Member British Team Prague Quadrenniel

List Of Productions

2024

PAGLIACCI | Director: Martin Lloyd-Evans | Opera Holland Park

IL SEGRETO DI SUSANNA | Director: John Wilkie | Opera Holland Park

EDGAR | Director: Ruth Knight | Opera Holland Park

COSÍ FAN TUTTE | Director: Max Hoehn | Welsh National Opera

2023

THE BARBER OF SEVILLE | Director: Sir Thomas Allen | Scottish Opera

PRIVATE LIVES | Director: Christopher Luscombe | Ambassadors Theatre, West End

L'ELISIR D'AMORE | Director: Max Hoehn | Longborough Festival Opera

RUDDIGORE | Director: John Savournin | Opera Holland Park

SNOW WHITE | Director: Ruth Brill | London Children's Ballet

THE SLEEPING BEAUTY | Production: Dame Monica Mason & Christopher Newton | Royal Opera House

2022

BOMBAY SUPERSTAR | Director: Sâmir Bhamra | UK Tour

THE CAUCASIAN CHALK CIRCLE | Director: Christopher Haydon | Rose Theatre

DON GIOVANNI | Director: Sir Thomas Allen | Scottish Opera

THE FELLOWSHIP | Director: Paulette Randall | Hampstead Theatre

ANNE OF GREEN GABLES | Director: Ruth Brill | London Children's Ballet

2021

GIULIO CESARE | Director: Keith Warner | Theater an der Wien, Austria

PRIVATE LIVES | Director: Christopher Luscombe | Theatre Royal Bath/ National Tour

GONE TOO FAR | Director: Tristan Fynn-Aiduenu | Guildhall School of Music & Drama

PRIVATE LIVES | Director: Christopher Luscombe | Theatre Royal Bath/ UK Tour

2019

THE SLEEPING BEAUTY | Production: Dame Monica Mason & Christopher Newton | The Royal Ballet, Royal Opera House

GISELLE | Choreographer: Sir David Bintley | Birmingham Royal BalletIL

PRIGIONIERO/FIDELIO ACT II | Director: Sir David Poutney | Welsh National Opera

THE CONSUL | Director: Max Hoehn | Welsh National Opera

DEAD MAN WALKING | Director: Martin Constantine | Welsh National Opera

BALLET SHOES | Choreographer: Ruth Brill | Peacock Theatre/ London Children's Ballet

IOLANTE IL SEGRETO DI SUSANNA DOUBLE BILL | Director: Olivia Fuchs, John Wilkie | Opera Holland Park

THE MAGIC FLUTE | Director: Sir Thomas Allen | Scottish Opera

SWEENEY TODD | Director: Nick Bagnall | Liverpool Everyman

A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM | Director: Martin Lloyd-Evans | Guildhall School of Music & Drama

PURITANI | Director: Annilese Miskimmon | Gran Teatre del Liceu Barcelona, Spain

SLEEPING BEAUTY | Directors: Berwick Kaler & Matt Aston | York Theatre Royal

2018

ENIGMA VARIATIONS | Choreographer: Sir Frederick Ashton | Sarasota Ballet, US 

THE RAKE'S PROGRESS | Director: Stephen Unwin | British Youth Opera

THE ENCHANTED ISLAND | Director: Stuart Barker | British Youth Opera

IDOMENEO | Director: Stephen Medcalf | Buxton International Festival

ALZIRA | Director: Elijah Moshinsky | Buxton International Festival

THE DAUGHTER OF THE REGIMENT | Director: Jeff Clarke | Buxton International Festival/ Wilton's Music Hall

DR JEKYLL AND MR HYDE | Director: Kate Saxon | Touring Consortium Theatre Company/ UK Tour

OUR COUNTRY'S GOOD | Director: Fiona Buffini | Nottingham Playhouse/ UK Tour

DIE ZAUBERFLÖTE | Director: Netia Jones | Garsington Opera

CINDERELLA | Choreographer: Sir David Bintley | Finnish National Ballet

MADAMA BUTTERFLY | Director: Annilese Miskimmon | Glyndbourne Festival Opera

VANESSA | Winner of the Knight of Illumination | Director: Keith Warner | Glyndbourne Festival Opera

2017

SYLVIA | Choreography: Sir Frederick Ashton | Director: Christopher Newton | Royal Opera House

MEMOIR OF A SAILOR | Kuwait National Theatre/ 59 Productions

POWDER | Choreographer: Stanton Welch | Houston Ballet, US 

ALADDIN | Choreographer: Sir David Bintley | Birmingham Royal Ballet

CINDERELLA ON ICE | Director: Tony Mercer | South Africa

SYLVIA | Choreography: Sir Frederick Ashton | Teatro Colon, Buenos Aires

LE NOZZE DI FIGARO | Director: John Cox | Garsington Opera

ZAZÀ | Director: Marie Lambert | Opera Holland Park

IL TURCO IN ITALIA | Director: Martin Duncan | Garsington Opera

SEMELE | Director: Annilese Miskimmon | Garsington Opera

DEAD MAN WALKING | Winner: Reumert Award Best Opera Production | Director: Orpha Phelan | Royal Danish Opera

JENUFA | Director: Annilese Miskimmon | Royal Swedish Opera

THE TALE OF JANUARIE | Director: Martin Lloyd Evans | Guidhall School of Music & Drama

2016

SLEEPING BEAUTY | Production: Dame Monica Mason & Christopher Newton | Royal Opera House

THE REVENGER'S TRAGEDY | Director: Fiona Buffini | Nottingham Playhouse

MADAMA BUTTERFLY | Director: Annilese Miskimmon | Glyndebourne on Tour

THE MARRIAGE OF FIGARO | Director: Sir Thomas Allen | Scottish Opera/ UK Tour

ASKEPOT | Director: Oliver Platt | Den Jyske Opera, Denmark

LA CENERENTOLA | Director: Oliver Platt | Opera Holland Park

IRIS | Director: Olivia Fuchs | Opera Holland Park

ENIGMA VARIATIONS | Choreographer: Sir Frederick Ashton | Sarasota Ballet, US 

A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM | Director: Sir Trevor Nunn | New Wolsey Theatre, Ipswich

LITTLE LORD FAUNTLEROY | Choreographer: Jenna Lee | London Children’s Ballet

I PURITANI | Director: Annilese Miskimmon | Den Jyske Opera, Denmark

SILVER GYM | Director: Glen Walford | Queens Theatre Hornchurch

PELLÉAS ET MÉLISANDE | Director: Keith Warner | Royal Swedish Opera

THE RAPE OF LUCRETIA | Director: Martin Lloyd-Evans | Guildhall School

LULU | Director: Sir David Pountney | Teatro Comunale di Bolzano, Italy

PREVIOUS THEATRE

WEST END

BLITHE SPIRIT | Director: Michael Blakemore | Gielgud Theatre/ Los Angeles/ Washington/ San Francisco, US/ Toronto, Canada

PEGGY SUE GOT MARRIED | Director: Kelly Robinson | Shaftesbury Theatre, West End

SWEET CHARITY | Director: Carol Metcalfe/Chet Walker | Victoria Palace

MARLENE | Director: Sean Mathias | West End/ UK Tour/ Paris, France/ Broadway

A BRITISH SUBJECT | Director: Hannah Eidinow | Arts Theatre/ Edinburgh Festival/ New York, US 

COLLABORATION and TAKING SIDES | Director: Philip Franks | Duchess Theatre/ Chichester Festival Theatre

NICHOLAS NICKLEBY | Director: Jonathan Church/Philip Franks | Chichester/ UK Tour/ West End/ Toronto, Canada

SKYLIGHT | Olivier Award Best New Play | Director: Richard Eyre | Wyndham's/ Vaudeville, West End/ National Theatre

THE WITCHES | Director: Jonathan Church | Wynd

NATIONAL THEATRE

HONK! | Olivier Award Best New Musical | Director: Julia McKenzie

TITUS ANDRONICUS | Director: Gregory Doran

THE ADVENTURES OF THE STONEHEADS | Director: Toby Wilsher | Trestle

THE WAITING ROOM | Director: Indhu Rubasingham

OLD VIC

SNAKE IN THE GRASS | Director: Dominic Dromgoole | Old Vic/ Peter Hall Company

ROYAL COURT

FREE OUTGOING | Director: Indhu Rubasingham | Traverse Theatre Edinburgh

BREATHING CORPSES | Director: Anna Mackmin

CLUBLAND | Director: Indhu Rubasingham

CLASS ENEMY | Director: Bill Alexander

OTHER LONDON THEATRE

TEJAS VERDAS | Director: Thea Sharrock | Gate Theatre, Notting Hill

THE JARMAN GARDEN | Director: Ben Gove | Riverside Studios

THE TRIAL OF DENNIS THE MENACE | Director: Rebecca Gatward | Southbank Centre, Purcell Room

SMASHED | Director: Sean Gandini | Gandini Juggling at The Linbury Studio, Royal Opera House/ UK Tour

PROMETHEUS BOUND | Drama Desk Outstanding Lighting Design Nomination | Director: James Kerr | Classic Stage Company/ New York, US/ Sound, London

ROYAL SHAKESPEARE COMPANY

OTHELLO | Director: Kathryn Hunter

CHICHESTER FESTIVAL THEATRE

Associate Artist 2006-2008

FRANKIE AND JOHNNY IN THE CLAIR DE LUNE | Director: Paulette Randall | Minerva

HOBSON’S CHOICE | Director: Jonathan Church | Chichester / UK tour

OFFICE SUITE | Director: Edward Kemp | UK Tour

BABES IN ARMS | Director: Martin Connor

THE LADY’S NOT FOR BURNING | Director: Sam West

SHEFFIELD THEATRES

SHADOW MOUTH | Director: Dominic Leclerc

THE CLEAN HOUSE | Director: Sam West

THEATRE ROYAL BATH

GOD AND STEPHEN HAWKING | Director: Jonathan Church | UK Tour

ROYAL EXCHANGE THEATRE

EDWARD II | Director: Toby Frow

PYGMALION | Director: Greg Hersov

THE MISER | Director: Helena Kaut-Howson

DR FAUSTUS | Director: Toby Frow

WEST YORKSHIRE PLAYHOUSE

MONKEY | Director: Dominic Leclerc

THE WIZARD OF OZ | Director: Rachel Kavanaugh

BIRMINGHAM REP

RUDY'S RARE RECORDS | Director: Paulette Randall

UNCLE VANYA | Director: Rachel Kavanaugh

THE WIZARD OF OZ | Director: Rachel Kavanaugh

NEVILLE'S ISLAND | Director: Paul Raffield

THE NORMAN CONQUESTS | Director: Jonathan Church

THE CRUCIBLE | Director: Jonathan Church

THE LIFE OF GALILEO | Director: Jonathan Church

JUMPERS | Director: Bill Alexander

WATFORD PALACE THEATRE

ALADDIN | Director: Kate Saxton

MRS REYNOLDS AND THE RUFFIAN | Director: Brigid Larmour

CINDERELLA | Director: Kate Saxton

MY MOTHER SAID I NEVER SHOULD | Director: Brigid Larmour

PARADISE LOST | Director: Rupert Goold | Headlong Theatre/ UK Tour

NOTTINGHAM PLAYHOUSE

THE DUCHESS OF MALFI | Director: Fiona Buffini

ARCADIA | Director: Giles Croft

THE TIME AND THE CONWAYS | Director: Fiona Buffini

RICHARD III | Director: Loveday Ingram | York Theatre Royal

OTHER THEATRE

MY COUSIN RACHEL | Director: Toby Frow | The Gate, Dublin, Ireland/ Spoleto Festival, USA

SLEEPING BEAUTY ON ICE | Director & Choreographer: Tony Mercer | Monte Casino, Johannesburg/ Artscape Opera House, Cape Town, South Africa

JACKIE THE MUSICAL | Director: Geinor Styles | Gardyne Theatre, Dundee

MAURICE’S JUBILEE | Director: Hannah Eidinow | Pleasance Theatre Edinburgh/ UK Tour

BABYLONE | Director: Hamish Glen | Belgrade Theatre Coventry

THE MISER | Director: Hamish Glen | Belgrade Theatre Coventry

THE WOMAN IN WHITE | Director: Sir Trevor Nunn | Sydmonton Festival

THE HA’PENNY BRIDGE | Director: Cathal McCabe | Cork Opera House, Ireland

THE NORTHERN ODYSSEY | Director: Cathal McCabe | Belfast Odyssey Arena

HAMLET | Director: Rupert Goold | Theatre Royal Northampton

LES LIAISONS DANGEREUSES | Director: Samuel West | Bristol Old Vic

GUILDHALL SCHOOL OF MUSIC AND DRAMA

Honorary Fellow 2014

OWEN WINGRAVE | Director: Kelly Robinson | BANFF Centre, Canada

MARATHON ’33 | Director: Rachel Grunwald

CHAPLIN | Director: Martin Connor

KISS ME KATE | Director: Martin Connor

CURTAINS | Director Martin Connor

CHÉRUBIN | Director: Martin Lloyd-Evans

HALF A SIXPENCE | Director: Martin Connor

OPERA

SCOTTISH OPERA

ORFEO ED EURYDICE | Director: Ashley Page

JENUFA | Director: Annilese Miskimmon

DON GIOVANNI | Director: Sir Thomas Allen

THE MAGIC FLUTE | Director: Sir Thomas Allen

LA TRAVIATA | Director: Annilese Miskimmon

THE MARRIAGE OF FIGARO | Director: Sir Thomas Allen

Il BARBIERE DI SIVIGLIA | Director: Sir Thomas Allen

ORFEO ED EURYDICE | Director: Antony Fabian | Scottish Opera Go Round

WELSH NATIONAL OPERA

I PURITANI | Director: Annilese Miskimmon

PELLÉAS ET MÉLISANDE | Director: Sir David Pountney

LULU | Knight of Illumination Nomination | Director: Sir David Pountney

OPERA HOLLAND PARK

L’AMORE DEI TRE RE | Director: Martin Lloyd-Evans

IL BARBIERE DI SIVIGLIA | Director: Oliver Platt

THE TURN OF THE SCREW | Director: Annilese Miskimmon

CAVALLERIA RUSTICANA & PAGLIACCI | Director: Stephen Barlow

LES PÊCHEURS DE PERLES | Director: Oliver Platt

YEVGENY ONEGIN | Director: Daniel Slater

FALSTAFF | Director: Annilese Miskimmon

DON PASQUALE | Director: Stephen Barlow

L’AMICO FRITZ | Director: Annilese Miskimmon

LA FORZA DEL DESTINO | Director: Martin Duncan

FRANCESCA DA RIMINI | Director: Martin Lloyd-Evans

OPERA EUROPA AT HOLLAND PARK

SERAGLIO | Director: Daniel Dooner

RIGOLETTO | Director: Daniel Dooner

BARBER OF SEVILLE | Director: Daniel Dooner

BETLY | Director: Daniel Dooner

PAGLIACCI | Director: Daniel Dooner

CAVALERIA RUSTICANA | Director: Daniel Dooner

GIANNO SCHICCHI | Director: Daniel Dooner

LOS ANGELES OPERA

IL TABARRO and SUOR ANGELICA | Director: William Friedkin

GIANNI SCHICCHI | Director: Woody Allen

IL TRITTICO

HANSEL AND GRETEL | Director: Douglas Fitch

ARIADNE AUF NAXOS | Director: William Friedkin

FALSTAFF | Director: Stephen Lawless

PETER GRIMES | Director: John Schlesinger

FALSTAFF | Director: Stephen Lawless

DON PASQUALE | Director: Stephen Lawless

DANISH NATIONAL OPERA

JENUFA | Director: Annilese Miskimmon

DON QUICHOTTE | Director: Annilese Miskimmon

THEATER AN DER WEIN

MATHIS DER MALER | Director: Keith Warner

LES CONTES D’HOFFMAN | Director: William Friedkin

THE RAPE OF LUCRETIA | Director: Keith Warner

OTHER OPERA

GIANNI SCHICCHI | Director: Woody Allen | Teatro Real Madrid, Spain/ Spoletto Festival Italy

DER FREISCHUTZ | Director: Juha Hermanus | Finnish National Opera

SALOME and DAS GEHEGE | Director: William Friedkin | Bavarian State Opera, Munich, Germany

SAMSON ET DELILAH | Director: William Friedkin | New Israeli Opera Tel Aviv

VENUS & ADONIS/DIDO & AENEAS | Director: Stephen Lawless | de Vlaamse Opera, Ghent & Antwerp, Belgium

DIE ENTFUHRUNG AUS DEM SERAIL | Director: Stephen Lawless | Opera du Rhin Strasbourg, France

LA FINTA SEMPLICE | Director: Stephen Lawless | Potsdam Berlin, Germany

Extensive work for Glyndebourne Festivals and Glyndebourne Touring Opera including THE BARBER OF SEVILLE, THE RAKE’S PROGRESS, COSI FAN TUTTE, ALBERT HERRING, IDOMENEO and DIE ENTFUHRUNG. * His Opera designs were selected as part of the British entry into the 1999 Prague Quadrennial.

BALLET
THE ROYAL BALLET

THE SLEEPING BEAUTY | Production: Dame Monica Mason/Christopher Newton

SYLVIA | nominated for Olivier Award for Outstanding Achievement in Dance 2005 | Choreography: Sir Frederick Ashton in a production by Christopher Newton. A co-production with American Ballet Theatre at the New York Met, US, Staatsballett Berlin, Germany , Buenos Aires, The Marinksy, Rome, Italy & Tokyo, Japan.

THE TALES OF BEATRIX POTTER | Choreography: Sir Frederick Ashton, Directed by Sir Anthony Dowell

LA SYLPHIDE, NAPOLI DIVERTISSEMENTS | Production: Johan Kobborg

CINDERELLA | Choreography: Sir Frederick Ashton | Royal Opera House Covent Garden/ previously BBC2/ New York Met, US/ Far East tour including Seoul, Korea and Tokyo, Japan

BIRMINGHAM ROYAL BALLET

SYLVIA | Choreographer: Sir David Bintley

ALADDIN | Choreographer: Sir David Bintley

GISELLE | Production: Sir David Bintley & Galina Samsova

FAR FROM THE MADDING CROWD | Choreographer: Sir David Bintley

THE PROTECTING VEIL | Choreographer: Sir David Bintley

THE SEASONS | Choreographer: Sir David Bintley

CYRANO | Choreographer: Sir David Bintley

THE SLEEPING BEAUTY | Production: Sir Peter Wright

TWO PIGEONS | Choreography: Sir Frederick Ashton

ENIGMA VARIATIONS | Choreography: Sir Frederick Ashton

DANTE SONATA | Choreography: Sir Frederick Ashton

FIVE BRAHAMS WALTZES IN THE MANNER OF ISADORA DUNCAN | Choreography: Sir Frederick Ashton

THE PROSPECT BEFORE US | Choreographer: Dame Ninette de Valois

A WALK IN THE PARADISE GARDEN | Choreography: Sir Frederick Ashton

POWDER | Choreographer: Stanton Welch

THE LADY AND THE FOOL | Production: Sir David Bintley, Choreographer: John Cranko

LONDON CHILDREN'S BALLET

SNOW WHITE | Choreographer: Jenna Lee

NANNY MCPHEE | Choreographer: Érico Montes

JANE EYRE | Choreographer: Nicole Tongue

THE SECRET GARDEN | Choreographer: Érico Montes

A LITTLE PRINCESS | Choreographer: Vanessa Fenton

OTHER BALLET

SYLVIA | Choreographer: Sir David Bintley | New National Theatre, Tokyo, Japan

ALADDIN | Choreographer: Sir David Bintley | The New National Theatre, Tokyo, Japan

CASSE NOISETTE | Choreographer: Michel Rahn | Ballet Du Capitole De Toulouse, France

LANDSCHAFT UND ERRINERUNG | Choreographer: Sir David Bintley

EXILIUM | Choreographer: Jean Grand Maitre | Stuttgart Ballet, Germany

THE TWO PIGEONS | Choreography: Sir Frederick Ashton | Scottish Ballet

UP FROM THE WASTE | Choreographer: Antonia Franchesci | Albany Empire

THE NUTCRACKER | Choreographer: David Nixon | Northern Ballet Theatre